.......................................

 

 

 

 

Home Page

History of the Order

Ceremonial Evenings

News Page

Grand Camp

District Camps

Encampments

No.5

No.6

No.24

No.31

No.32

No.65

No.135

No.139

No.144

No.145

No.146

No.147

No.148

No.149

No.150

Miscellaneous

Spennymoor KGH Club

Webmaster

 

History

of the

Grand United Order

of the

Knights of the Golden Horn

who were

derived from the Royal Antediluvian Order of Buffaloes (R.A.O.B.)

 

Knights of the Golden Horn

 

Was headed by

The Hull Encampment

Who according to the History of the R.A.O.B.

as

Written by Bro. Mervin W. Payne ROH GP1934. R.A.O.B. G.L.E.

Looked after the running of ceremonies and the raising of Primo's to the exalted position of Knight of the Order of Merit (KOM). In those days, before the 22nd September 1880 there indeed was no such degree as a member of the Roll of Honour (ROH) in the R.A.O.B.. The members of the K.G.H. in conducting their ceremonies were also accompanied by members of the Companions of the Ark, another higher Order within the R.A.O.B.

These Orders pre-empted the coming of the R.A.O.B. Knights Chapter and Roll of Honour Assemblies in later years.

Further to this, is an interesting piece of information about the First Grand Lodge Meeting of the R.A.O.B. G.L.E & the order of entry to this meeting:

The Director of Ceremonies

The Trumpeter

Knights of the Order of Merit

Sitting Primo's of the London Lodges

~~Officers of the Guild Companions of the Ark~~

& the

~~Knights of the Golden Horn~~

Grand Lodge Officers

Past Deputy Grand Primo's

The Grand Primo and Deputy Grand Primo of England

 

The other interesting piece of information is the titles that Brothers of the R.A.O.B. held, such as:

1876 Bro CF Woodward KOM GP C.A. K.G.H

1888 Bro. F Webster GP C.A. K.G.H

1890 Bro W Alexander GP C.A. K.G.H

Bro Dan Collins KOM PDG K.G.H PPCC

Bro. I Hobbs PDG K.G.H

1893 Bro C Ransom KOM GP PGP C.A. K.G.H

Bro T Rushton G Sec 1888 C.A. PDG K.G.H

 

KOM - Knight Order of Merit

GP - Grand Primo

PGP - Past Grand Primo

PDG - Past Deputy Grand

C.A. - Companion of the Ark

K.G.H - Knight of the Golden Horn

*****

·   Grand United Order of the Knights of the Golden Horn

Taken from the records found under the name of Sir Knight H. Laverick.

   In the year 1880, a few members of the Royal Antediluvian Order of Buffaloes, Grand Lodge of England, met at the Robin Hood Hotel, Commercial Street, Middlesbrough, to discuss how to improve the Order and to make it more select.  Among the members was a Sir Knight (KOS) Henry Colston, Manager of the Imperial Tramways Ltd. at Middlesbrough, a member of the Hull Encampment of the Knights of the Golden Horn and he advised us to apply for a charter, which was granted, to be known as No. 1 Erimus Encampment and opened on September 22nd 1880.

The Knights of the Golden Horn were really a selection of members of the R.A.O.B. Lodges, and before you could become a Comrade of the K.G.H. you must have first  been initiated into an R.A.O.B. Lodge.

This arrangement then carried on for some time and new Encampments were opened at Stockton-on-Tees, Darlington, West Hartlepool, Leeds Etc. Trouble then arose as Bye-laws were required to suit the various Districts, but when these By-laws were sent to the Hull Encampment for confirmation, they were vetoed, so, why were the Camps paying a quarterly fee of Five Shillings (5/-) per head to admit & Initiate gentlemen direct into the Order, that is independent of being a member of the R.A.O.B.. As usual this was not allowed.

A meeting of local Encampments was held and it was decided to send a deputation to Hull Encampment, to put a case before them, The Delegates selected were Kt H. I. Bell and Kt H. Laverick.

They arrived at Hull and after a preliminary meeting, they attended the Hull Encampment and laid the case before them, after which questions were asked from each side. They were then asked to retire for an hour.

On returning they were told that Hull could not grant the request and would not give their Sovereign rights to a decision.

On returning home they reported the results of their visit to several Camps, the outcome being a General Meeting was called, and at that meeting it was decided to sever connections with Hull Encampment and form a New Order. This order to be known as the Grand United Order of the Knights of the Golden Horn.

 

 

Encampments Past & Present

of the

Grand United Order of the Knights of the Golden Horn

 

No.

Encampment

Location

Opened

1

Erimus Middlesbrough 22/09/1880

2

Imperial Bradford  

3

Robin Hood Wakefield  

4

Forrest Huddersfield  

5

Colonel Cameron West Hartlepool  

6

Londonderry Stockton  4/01/1889

7

Royal Jubilee Bedford  

8

Victoria Douglas Isle of Man  

9

T. M. Barron Darlington  10/03/1892

10

Lowther Redcar  

11

Central Leeds  

12

Nil Desperandum Hunslett  

13

Phoenix Hartlepool  

14

T. A. McCullagh Bishop Auckland  --/5/1994

15

Lord Bernard Staindrop  

16

Northern Newcastle  

17

(Did not open) -  

18

Wellington Barnley  

19

Londesbrough Scarborough  

20

Lord Montague Mexbourgh  

21

Millom Millom  

22

Dennington Shepherds Bush  

23

Alfred Martin Featherstone  

24

Whitworth Spennymoor  

25

Dudley Dudley Port  

26

Ferryhill Ferryhill  

27

Unicorn Beverley  

28

Towers Goole  

29

Blackgate Coxhoe  

30

Priory Guisbrough  

31

Milbank Horden  

32

Wear Valley Crook  

33

Stanhope Stanhope  

34

Hardwick Heseldon  

35

Brancepeth Willington  

36

Sunderland Sunderland  

37

Mainsforth Ferryhill  

38

Wyngate Wingate  

39

Easington Easington Colliery  

40

Trimdon Trimdon Grange  

41

Middlestone Middlestone Village  

42

John Beal Blackhall  

43

Albert Park Middlesbrough  

44

Seaham Seaham  

45

Albert George Shotton Colliery  

46

Trimdon Colliery Trimdon Colliery  

47

Southwick Sunderland  

48

Earl of Harewood Thornaby  

49

Newcastle Newcastle  

50

Stokesly Stokesly  

51

Wolsingham Wolsingham  

52

Howden-le-Wear Howden-le-Wear  

53

Monkwearmouth Sunderland  

54

Haswell Haswell  

55

Wooley Crook  

56

Shildon Shilton  

57

Cockfield Cockfield  

58

Neptune Redcar  

59

Evenwood Evenwood  

60

Northallerton Northallerton  

61

Gateshead Gateshead  

62

Hetton-le-Hole Hetton-le-Hole  

63

West Auckland West Auckland  

64

Benwell Benwell  

65

Spennymoor (S.J. Slade) Spennymoor  

66

Felling Felling  

67

Birtley Birtley  

68

Whitley Bay Whitley Bay  

69

Byers Green Todhills  

70

West Cornforth West Cornforth  

71

Murton Murton Colliery  

72

Birdwell Birdwell  

73

Marske Marske-by-the-Sea  

74

Dawdon Dawdon Colliery  

75

Coundon Coundon  

76

Hebburn Hebburn  

77

London City London  

78

Elswick Elswick  

79

Wombell Wombell  

80

Lamesly Gateshead  

81

Close House Close House  

82

Staindrop

Staindrop  

83

Chester-le-Street Chester-le-Street  

84

New Washington Washington  

85

Silksworth Silksworth  

86

Wallsend Wallsend  

87

Houghton-le-Spring Houghton-le-Spring  

88

Thornley Thornley  

89

Barnsley Barnsley  

90

Bishop Middleham Bishop Middleham  

91

Dodsworth Dodsworth  

92

West Stanley West Stanley  

93

Pelaw Pelaw  

94

Knaresborough Knarsborough  

95

Richmond Richmond, Yorks  

96

Boosbeck Boosbeck  

97

Southbank Southbank  

98

Ryhope Ryhope  

99

North Ormesby North Ormesby  

100

Cullercoats North Shields  

101

Swalwell Swalwell  

102

Millfield Sunderland  

103

Tyne Dock Tyne Dock  

104

Low Fell Low Fell  

105

Old Shildon Shildon  

106

Trimdon Village Trimdon Village  

107

Whickham Whickham  

108

Witton Park Witton Park  

109

Bernard Castle Barnard Castle  

110

Jarrow Jarrow  

111

Harrogate Harrogate  

112

Durham City Durham  

113

High Shields High Shields  

114

Leeds I Leeds  

115

Langley Moor Langley Moor  

116

Stockton Stockton  

117

Hunslet Leeds II Leeds  

118

Rotherham Rotherham  

119

Pontefract Pontefract  

120

Shotley Bridge Shotley Bridge  

121

Easington Lane Easington Lane  

122

City of Newcastle Newcastle  

123

Wheatly Hill Wheatly Hill  

124

Sedgefield (Wm. Blackwood) Sedgefield  

125

Newton Aycliffe Newton Aycliffe  

126

Hutton Henry Wingate  

127

Consett Consett  

128

Cleveland (Yarm) Stockton (Yarm)  

129

Howdon North Shields  

130

Shiremoor Shiremoor  

131

     

132

Thornaby Thornaby  

133

Percy Main Percy Main 08/04/1965

134

North Shields North Shields  

135

Billingham Billingham  09/01/1969

136

Croxdale Croxdale (Spennymoor)  

137

Billy Mill North Shields  

138

Arthur Hall Haswell  

139

William Tindale Easington Colliery  

140

Southside Easington Village  

141

Bolton

Bolton

 

142

David Morton

N Yorkshire

13/12/1995

143

Nat Lofthouse

Bolton

 

144

Grenville

Milton Keynes

27/04/2002

145 Moonraker Chippenham, Wiltshire 31/03/2005
146 Wellfield Thornley 13/06/2005
147 Erimus Middlesbrough 28/05/2008
148 Wildfire Minster, Kent 23/06/2010
149 Phoenix Sunderland 09/06/2012
       
       
       
       
       
       

 

 

This information is taken from records found and is printed as a matter of information that has been made available, at this time, as to  whether some of the above are still in existence or not, is not known, and no responsibility can be accepted. Those in Bold type are known to exist, and function, in Districts, under the banner of the G.U.O.K.G.H.

Past Grand Knight Commanders

Year

 

Name

No.

Encampment

Location

1889

Sir Knight

Ben Sherwood

 

 

 

1890

“

Landsverk

 

 

 

1891

“

W G Pearson

 

 

 

1892

“

T Johnson

6

Londonderry

Stockton

1893

“

W Spencley

 

 

 

1894

“

H Laverick

 

 

 

1895

“

A Cudworth

 

 

 

1896

“

W Middleton

23

Alfred Martin

Featherstone

1897

“

W Weldon

5

Col Cameron

West Hartlepool

1898

“

Geo Buckley

14

TA McCullagh

Bishop Auckland

1899

“

Jos E Boynes

9

TM Barron

Darlington

1900

“

R Everton

13

Phoenix

Hartlepool

1901

“

CH Clark

6

Londonderry

Stockton

1902

“

AE Fright

1

Erimus

Darlington

1903

“

SC Coull

9

TM Barron

Darlington

1904

“

W H Goodger

9

TM Barron

Darlington

1905

“

J F G Brown

6

Londonderry

Stockton

1906

“

G A Sweetman

13

Phoenix

Hartlepool

1907

“

G J Moore

18

Wellington

Barnsley

1908

“

J W Clarke

5

Col Cameron

Hartlepool

1909

“

FW Slater

5

Col Cameron

Hartlepool

1910

“

J N O Bishop

6

Londonderry

Stockton

1911

“

J Askman

18

Wellington

Barnsley

1912

“

JE Plummer

14

TA McCullagh

Bishop Auckland

1913

“

JW Wright

9

TM Barron

Darlington

1914

“

JW Guy

5

Col Cameron

West Hartlepool

1915

“

WE Kirby

5

Col Cameron

West Hartlepool

1916

“

CJ Robinson

14

TA McCullagh

Bishop Auckland

1917

“

J Beal

5

Col Cameron

West Hartlepool

1918

“

J Bates

24

Whitworth

Spennymoor

1919

“

W Weightman

36

Sunderland

Sunderland (24)

1920

“

D Easton

13

Phoenix

Hartlepool (to 5)

1921

“

JA Bratt

6

Londonderry

Stockton

1922

“

ES Blanthorne

13

Phoenix

Hartlepool

1923

“

EM Metcalfe

6

Londonderry

Stockton

1924

“

WH Goodger

9

TM Barron

Darlington

1925

“

FGN Fowler

36

Sunderland

Sunderland

1926

“

JW Moore

78

Elswick

Elswick

1927

“

W Weightman

36

Sunderland

Sunderland

1928

“

W McGeoch

49

Newcastle

Newcastle

1929

“

T Bryson

14

TA McCullagh

Bishop Auckland

1930

“

R Kerr

18

Wellington

Barnsley

1931

“

RH Lormor

13

Phoenix

Hartlepool

1932

“

JP Glover

68

Whitley Bay

Whitley Bay

1933

“

WD Tweddle

48

Earl of Harewood

Thornaby

1934

“

JW Riddle

29

Blackgate

Coxhoe

1935

SKC

C Sinclair

47

Southwick

Sunderland

1936

“

W Kyme

43

Albert Park

Middlesbrough

1937

“

RS Moodie

65

SJ Slade

Spennymoor

1938

“

GH Barron

93

Pelaw

Pelaw

1939

“

W Dougan

95

Richmond

Richmond Yorks

1940

“

TP Horn

5

Col Cameron

West Hartlepool

1941

“

W Sargent

9

TM Barron

Darlington

1942

“

J Hutchinson

65

SJ Slade

Spennymoor

1943

“

N Ebden

42

John Beal

Blackhall Colliery

1944

“

WH Bayness

95

Richmond

Richmond Yorks

1945

“

C Spence

14

TA McCullagh

Bishop Auckland

1946

“

W Colbeck

48

Earl of Harewood

Thornaby

1947

“

H Truman

6

Londonderry

Stockton

1948

“

G Jameson

43

Albert Park

Middlesbrough

1949

“

WD Tweddle

48

Earl of Harewood

Thornaby

1950

“

W Allinson

37

Mainsforth

Ferryhill

1951

“

TW Coates

9

TM Barron

Darlington

1952

“

J Keerie

42

John Beal

Blackhall Colliery

1953

“

RW Gardiner

24

Whitworth

Spennymoor

1954

“

P Porter

37

Mainsforth

Ferryhill

1955

“

JWR Willey

6

Londonderry

Stockton

1956

“

J Williams

40

Trimdon

Trimdon Grange. Ret

1957

“

WJ Tuson

13

Phoenix

Hartlepool

1958

SSKC

Ellar

6

Londonderry

Stockton

1959

“

Maguire

100

Cullercoats

North Shields

1960

“

J Copperthwaite

38

Wyngate

Wingate

1961

“

JL Dixon

58

Neptune

Redcar

1962

SKC

JC Wilkinson

65

Spennymoor

Spennymoor

1963

SSKC

J Smallwood

68

Whitley Bay

Whitley Bay

1964

“

FC  Daynes

65

Spennymoor

Spennymoor

1965

SKC

TW Bishop

6

Londonderry

Stockton

1966

“

G Millar

32

Wear Valley

Crook

1967

SSKC

F Pullman

128

Yarm, Cleveland

Stockton

1968

SKC

G Waugh

100

Cullercoats

North Shields

1969

SSKC

E Cooke

9

TM Barron

Darlington

1970

“

FG Morton

38

Wyngate

Wingate

1971

SKC

J Watson

62

Hetton-le-Hole

Hetton-le-Hole

1972

SSKC

W Fitzgerald

65

Spennymoor

Spennymoor

1973

“

L O’Brian

130

Shiremoor

Newcastle

1974

SKC

MW Straughan

62

Hetton-le-Hole

Hetton-le-Hole

1975

SSKC

SN Douthwaite

129

Howden

North Shields

1976

“

RH Garbutt

24

Whitworth

Spennymoor

1977

SKC

JR Douthwaite

129

Howden

North Shields

1978

“

CE Brotton

124

Wm Blackwood

Sedgefield

1979

SSKC

JD Smith

129

Howden

North Shields

1980

SKC

H Longbottom

24

Whitworth

Spennymoor

1981

SSKC

J Dennis

130

Shiremoor

Shiremoor

1982

“

H Hartley

37

Mainsforth

Ferryhill

1983

SKC

C Headlam (Res)

116

Stockton

Stockton

1984

“

D Doran

135

Billingham

Billingham

1985

“

G Hutchinson

24

Whitworth

Spennymoor

1986

SSKC

R Milburn

132

Thornaby

Thornaby

1987

SKC

CT Barry

138

Joseph Watson

Haswell

1988

SSKC

RED Pape OM

5

 Col Cameron

West Hartlepool

1989

“

W Burton

31

Milbank

Wearside

1990

“

T Hindmarsh

129

Howden

North Shields

1991

“

TE Birch OM

135

Billingham

Billingham

1992

“

H Tate

32

Wear Valley

Crook

1993

“

A Henderson

133

Percy Main

North Shields

1994

“

JR Carter

139

Wm Tindale

Easington Colliery

1995

“

GR Sampson OM

130

Shiremoor

Newcastle

1996

“

C Hall

9

TM Barron

Darlington

1997

SKC

L Rutter

24

Whitworth

Spennymoor

1998

SSKC

M Corner OM

6

Londonderry

Stockton

1999

“

R Hughf

24

Whitworth

Spennymoor

2000

 SKC

W A L Brown OM

24

Whitworth 

 Spennymoor

2001

 SSKC

 P Cruse (Jnr)

 6

 Londonderry

 Stockton

2002

SKC

 A Clark

24

Whitworth

Spennymoor

2003

SSKC

G Glaister OM

139

Wm Tindale

Easington Colliery

2004

 SSKC

R Milburn OM

 6

 Londonderry

 Stockton

2005

SKC A Pitcher 139 Wm Tindale Easington Colliery
2006 SKC G Shield 24 Whitworth Spennymoor
2007 SKC D Mattimoe 24 Whitworth Spennymoor
2008 SKC S Milburn 24 Whitworth Spennymoor
2009 SKC A Hardy 139 Wm Tindale Easington Colliery
2010 SKC K Welsh 139 Wm Tindale Easington Colliery
2011 SKC C Craggs 65 S.J. Slade Spennymoor
2012 SKC G. Bramhald 24 Whitworth Spennymoor
2013 AKC R. Trow 24 Whitworth Spennymoor
           
           
           
           
           

 

1926 - The year the G.U.O.K.G.H. broke away from the R.A.O.B

The information on this web site is in regard to the G.U.O.K.G.H. only.

 

 

Degree Jewels in order are 3rd; 2nd; 1st; other degrees are collarets with Gold Braid on the edges:

 

3rd degree

2nd degree

1st degree

Knight of the Shield

 

 

6th degree

Maroon Collaret

Arch Knight Councillor

Knight of the Order

 

 

5th degree

Red Collaret

Senior Sir Knight Councillor

Attendance Jewel

[after Six Months]

 

4th degree

Blue Collaret

Sir Knight Councillor

 

 

      Back to Top

 

Back to main site

 

© G.U.O.K.G.H. 2014

Send email to Robin Todd with questions or comments about this web site.
Last Updated:
03 November 2016 17:11